Podejmując się pisania pracy magisterskiej musimy liczyć się, z tym iż przejść ona musi przez cały system antyplagiatowy. Zadaniem takiego mechanizmu jest przede wszystkim sprawdzenie, czy prace magisterskie zostały od początku do końca stworzone przez kandydata obiegającego się o tytuł magistra. W przeciwnym wypadku taka praca magisterska zostanie odrzucona, a władzę uczelni w obowiązku maja zgłoszenie popełnienia przestępstwa.
System antyplagiatowy ma naprawdę bardzo szeroki zakres źródeł, z którymi porównuje, weryfikuje złożone przez studentów prace dyplomowe. Myślenie, że skopiowanie prac pochodzących z zagranicy zabezpieczy nas przed wykryciem plagiatu, jest oczywiście błędne, bowiem taki system ma zdolność weryfikowania na szerokim polu. Ponadto system antyplagiatowy jest tak skonstruowany, aby wykrywał nie tylko kradzież prac "słowo w słowo", ale również fragmentów parafrazowanych, przekształcanych, wplatanych między inne myśli przez rzekomego autora.
Takie zachowanie jest określane mianem plagiatu ukrytego i jest go co prawda trochę trudniej wykryć, niż plagiat jawny. Mimo, to na dzień dzisiejszy system antyplagiatowy pracuje tak sprawnie, iż prace dyplomowe przechodzą przez naprawdę skrupulatną analizę. Tak więc, jeśli któryś ze studentów składających prace magisterską ma coś na sumieniu, powinien dokładnie przemyśleć, to czego chce dokonać i jakie może to mieć konsekwencje dla jego przyszłości.